Menüler

DSİ, ÇAYIN BAŞKENTİ RİZE’DE 58 DEREYİ ISLAH ETTİ

30.01.2020

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) Rize iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Rize ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

İşletme halinde 1, inşa halinde 2 adet içmesuyu projesi var

DSİ’nin son 17 yılda Rize’de yaptığı yatırımlar konusunda yazılı açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “2003 yılından bugüne kadar Rize ilimizde tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile 110.000 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 6,31 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz. Şuan da Rize’de işletme halinde 1, inşa halinde ise 2 adet içmesuyu projemiz bulunmaktadır.

Rize Civar Yerleşimler 2. Kısım İçmesuyu İsale Hattı inşaatı ile de Varda kaynağından alınacak su 85,50 km uzunluğundaki isale hattı vasıtasıyla Rize civar yerleşimlere yıllık 3 milyon m³ içmesuyu verilecektir. Söz konusu işte % 29 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.’dedi.

Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk…

Rize’nin en büyük probleminin de sel ve taşkınlar olduğunu açıklayan Aydın, “2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 58 dere ıslahı ile; Rize şehir merkezi, 101 adet yerleşim yeri ve 17.070 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.

Halen devam eden 18 adet dere ıslah çalışmamız mevcuttur. Bunlardan biri Güneysu İlçe Merkezi Ballıdere Deresi Islahıdır. Söz konusu iş tamamlandığında Güneysu ilçesi taşkınlardan korunacaktır. İşte %46 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Bir diğer işimiz ise Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri Taşlıdere Vadisi Islahı 6. Kısım işidir. Söz konusu iş tamamlandığında Rize şehir merkezi ve Güneysu ilçesi taşkınlardan korunacaktır. İşte %52 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.’dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.